Blog > Komentarze do wpisu

ZAKOPANE

Czytam tę książkę, o której już wspomniałam,  "Legendowe postacie zakopiańskie". Autorem jest Ferdynand Hoesick. Czytam z dużym zainteresowaniem, bo kiedyś bardzo lubiłam jeździć do Zakopanego, teraz też od czasu do czasu jeżdżę, ale już z mniejszą przyjemnością, bo klimaty tam inne i jak dla mnie, za dużo wszędzie różnych grup kolonijnych i wycieczkowych.

A w książce mowa o dziewiętnastowiecznym Zakopanem, a te "legendowe" postacie to przede wszystkim doktor Tytus Chałubiński, "król tatrzański", jak go nazywano", odkrywca Zakopanego, a także zasłużony dla tej miejscowości pierwszy proboszcz, ksiądz Józef Stolarczyk oraz słynny przewodnik tatrzański Klimek Bachleda i oczywiście Sabała (Józef Krzeptowski), znany gawędziarz, muzykant, uczestnik powstania w Chochołowie.

Na początku XX wieku pisano: " (...) jedzie sie stąd do Morskiego Oka dobre cztery godziny, a dawniej , gdy nie było szosy, jechało się cały dzień... I mówić tu, że Zakopane nie jest Europą!"

wtorek, 28 czerwca 2005, ewa777

Polecane wpisy

  • ALLELUJA!

    Kochani, przesyłam wszystkim najlepsze życzenia radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. Serdecznie pozdrawiam i nieustająco dziękuję za pamięć. Wkrótce się o

  • IDZIE KU LEPSZEMU:)

    Święta minęły szybko, miło, w dużym stopniu rodzinnie. Pozostał tylko kłopot z dojadaniem świątecznych resztek. Niestety, ja zawsze przygotowuję jedzenia o wiel

  • ŻYCZENIA NA SWIĘTA

     Wszystkim Wam, moim blogowym Przyjaciołom, życzę pięknych, pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia."Niech radość zagości, nadzieja zagości,

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Ola,Jarocin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/06/28 16:55:18
Zakopane to faktycznie piekne miasto, dobrze, ze sa jeszcze ludzie, ktorzy doceniaja jego piekno ;)
-
Gość: Ola,Jarocin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/06/28 16:55:20
Zakopane to faktycznie piekne miasto, dobrze, ze sa jeszcze ludzie, ktorzy doceniaja jego piekno ;)
-
2005/06/28 21:36:22
Tak:),Zakopane jest cudowne:)
-
2005/06/28 21:42:57
ja też lubię zakopane, a najlepiej jechać we wrześniu, październiku - wtedy jest w miarę pustawo :) Pozdrawiam ciepło :)
-
Gość: Aga, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/09/19 16:14:08
Sabała miał na imię Jan a nie Józef ;) Coś o tym wiem- można to sprawdzić w Wikipedii albo zapytać się mojego księdza, który jest prawnukiem tego słynnego gawędziarza:-)
-
2006/09/20 21:58:17
Aga, dzięki za sprostowanie. Podczas ostatniego pobytu w Zakopanem (wczoraj wróciłam) poszłam na Krzeptówki zobaczyć chatę, w której Sabała mieszkał.
Click for Warsaw, Poland Forecast