Blog > Komentarze do wpisu

BAŁAGAN W DOMU, BAŁAGAN W GŁOWIE ...

  Ładny, wiosenny dzień. Pierwszy tak ciepły dzień tego roku. Zmobilizowałam się do domowych porządków. Przed południem przeglądałam teczki z dokumentami, usuwałam stare, wkładałam nowe. Strasznie tych papierów jest dużo. Przydałaby się sekretarka do prowadzenia domowego biura. Potem zabrałam się za półki z odzieżą. Na szczęście obok mnie, w sąsiednim domu ma swoją siedzibę stowarzyszenie społeczne, które prowadzi działalność charytatywną i między innymi prowadzi zbiórkę odzieży. Posegregowałam więc to, czego chcę się pozbyć. Rzeczy, które są w dobrym stanie, a których nie noszę, w poniedziałek oddam do stowarzyszenia, a pozostałe pójdą do kontenerów na podwórku. I od razu zrobiło się luźniej na półkach, a jednocześnie większy ład zapanował w głowie, bo jedno z drugim się wiąże. Kiedyś powtarzałam swoim domownikom, że bałagan w domu oznacza także bałagan w głowie.

 Po południu pojechałam do Muzeum Etnograficznego przy Kredytowej. Wstyd się przyznać, ale ostatni raz byłam tam chyba ze dwadzieścia lat temu, a jest to bardzo ładne i ciekawe muzeum. Jego zbiory liczą ponad 76 tysięcy obiektów. Obok Galerii Polskiej Sztuki Ludowej prezentowane są tam wystawy dotyczące życia mieszkańców Azji, Afryki oraz Australii i Oceanii. Ja zdążyłam zwiedzić tylko galerię polską i to niedokładnie, wystawę rzemiosła i rękodzieła ludowego obejrzałam bardzo pobieżnie, będę musiała tam pójść jeszcze raz. Muszę powiedzieć, że wszystko oglądałam z wielkim zainteresowaniem, wzruszeniem i refleksją nad minionymi czasami. Zrobiłam tam kilka zdjęć.


Galeria Polskiej Sztuki Ludowej. Malarstwo ludowe i rzeźba wiążą się przede wszystkim z kultem świętych.
Polskie obrzędy doroczne
Ta ekspozycja ukazuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy świąteczne związane z porami roku.


Na wystawie zaaranżowana jest też XIX-wieczna wiejska izba przygotowana do wieczerzy wigilijnej.


Ekspozycję zimową zamykają kolędnicy-przebierańcy.


Polskie stroje ludowe z okresu od końca XIX wieku do II wojny światowej. Wystawa przedstawia 40 oryginalnych strojów chłopskich z 27 regionów Polski.


sobota, 12 marca 2011, ewa777

Polecane wpisy

  • WIOSNA RADOSNA

    Wreszcie przyszła na Ursynów, piękna, kolorowa. "Wiosna radosna Jak sosna tak prosta Rozpustna zaczepna okrutna Kwitnąca dysząca I w pąkach w zającach I w

  • W TRAFFICU

    Kilka dni temu rozmawiałam z synem o trudnościach związanych z kupnem pewnej potrzebnej mi książki. Pytałam o nią w kilku księgarniach i nigdzie nie było. Wtedy

  • WARSZAWSKA NIEDZIELA

    Pani Wiosna na Nowym Świecie. Prawda, że piękna? Bardzo słoneczna była ta niedziela, chociaż trochę chłodna. Mój syn brał dziś udział w Półmaratonie Warszawskim

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/03/13 09:43:27
Wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłam w tym muzeum. Pozdrawiam
-
Gość: maskakropka2, *.pcmedia.com.pl
2011/03/13 12:05:18
Dziekuję za kolejną wycieczkę:) Wzruszyła mnie ta chłopska izba, bo zauważyłam w niej przedmioty, których używałam w dzieciństwie - maśnicę (urzadzenie do robienia masła), żelazko na duszę. Spałam na bardzo podobnym łóżku, zamiatałam taką miotłą, jaka stoi w kącie przy łóżku. Jedno tylko w tej ekspozycji jest niezbyt prawdziwe - podłoga z desek. W większości chłopskich domów była tzw. polepa czyli ubita i wygładzona glina. Tylko bogaci gospodarze mieli podłogę. Ale kto to dziś wie? Bo chyba już niewielu pamięta:)
Pozdrawiam wiosennie:)
-
2011/03/13 12:24:31
Takie sprzety były u mojej Babci Katarzyny, a podłoga była ubita z gliny i zamiatało sie ja najpierw pokrapiając woda aby nie było kurzu. Taki rodzaj podłogi nazywał się klepisko
-
2011/03/13 16:16:46
Piękne te chusty i te kolory w strojach !
Nie wiem jak jest w Twoim miescie ale u mnie w Krakowie te konenery nie są już pod opieką PCK. Zajmuje się nimi prywatna firma, która potem tą odzież sprzedaje do lumpeksów. Tak więc do potrzebujących nie trafia. Ja swoje ubrania pakowałam do woków przyczepiałam kartkę "ubrania do wzięcia" i zosatawiałam w pobliżu smietnika.
Pozdrowienia ze słonecznego Krakowa :)
-
2011/03/13 16:47:21
Muszę przy następnej wizycie w stolicy też się wybrać do tego muzeum!
Dobrze, że podpowiedziałaś! Powinnam też zrobić porządek w papierach!
-
2011/03/13 20:22:23
"Bałagany, bałagany błogie
gdy nie czego nie muszę - a mogę
Bałagany sobotnio niedzielne
bałagany tygodniowo chmielne" :)

Razem z synem zadumani jesteśmy nad Muzeum Powstania Warszawskiego, zakochani w Centrum Nauki Kopernik. Jednak Muzeum Etnograficzne w Warszawie nas rozczarowało... może dlatego, że uwielbiamy Muzeum Etnograficzne w Krakowie. :) przy okazji odwiedzin grodu Kraka - polecamy także i Muzeum Oskara Schindlera - naprawdę warto.
-
2011/03/14 11:18:10
Porzadki w garderobie robi moja córka, kiedy przyjeżdża do domu. Mnie się po prostu nie chce, bo tego żal wyrzucić, a tamto może by się jeszcze założyło.
Czytajac Twój spis, złapałam się na tym, że częściej zwiedzałam muzea za granica niż w Polsce, aż wstyd.
Te stroje przypomniały mi kółko taneczne, do którego należałam w szkole podstawowej.
Miłego tygodnia.
Belita
-
2011/03/14 17:47:23
Porządków w szafach nie lubie robić, oj nie lubię. Czeka mnie to po powrocie z sanatorium.
Pozdrawiam z Ciechocinka.
lubie to muzeum. Zawsze można znaleźć coś ciekawego.
-
2011/03/15 23:08:59
Ciekawe zdjecia :-)))) Podoba mi sie Twoj nowy blog, bardzo! :-))))
-
2011/03/15 23:20:14
Próbowałaś, próbowałaś wprowadzić zmiany i w końcu się udało! Teraz jest bardzo ładnie, tak uniwersalnie, nie sugeruje żadnej pory roku i pasuje do Ciebie.
Jeśli chodzi o Muzeum Etnograficzne, to bywałam tam bardzo często - poniekąd służbowo. Teraz bywam 2-3 razy w roku, głównie na wystawach czasowych. Kiedyś była tam ciekawa galeria-sklepik, w której można było niedrogo kupić jakieś drobne upominki czy wydawnictwa dla gości zza granicy, ale teraz to już nie to samo. Ciekawe jak będzie po zmianach?
-
2011/03/16 21:39:05
Ewo, serdecznie dziękuję za życzenia imieninowe.
Pozdrawiam cieplutko.
Belita
-
Gość: ikroopka, *.dynamic.chello.pl
2011/03/16 22:06:18
Widzę, że radzisz sobie ze zmianami na bloxie;)

Click for Warsaw, Poland Forecast